GÜNLÜK PLAN
Tarih : 8 Mayıs 2020
Yaş Grubu (Ay): 4-5 Yaş
Öğretmen Adı Soyadı: Gizem Turan
Güne Başlama Zamanı
Oyun Zamanı
Öğrenme merkezlerinde oyun
Kahvaltı, Temizlik
Etkinlik Zamanı
“MANDALLARLA ÖRÜNTÜ OLUŞTURMA” isimli bütünleştirilmiş Drama ve Matematik Etkinliği
Oyun Zamanı
Öğrenme merkezlerinde oyun
Günü Değerlendirme Zamanı
Eve Gidiş
İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.
Genel Değerlendirme
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI: Mandallarla Örüntü Oluşturma
ETKİNLİK TÜRÜ: Matematik/Drama ( bütünleştirilmiş bireysel etkinlik)
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
Bilişsel Gelişim
Kazanım 12: Geometrik şekilleri tanır.
Göstergeleri:Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler.Geometrik şekillerin özelliklerini söyler.Geometrik şekillere benzeyen nesneleri gösterir.
Kazanım 14: Nesnelerle örüntü oluşturur.
Göstergeleri:Modele bakarak nesnelerle örüntü oluşturur.En çok üç öğeden oluşan örüntüdeki kuralı söyler.Bir örüntüde eksik bırakılan öğeyi söyler.Bir örüntüde eksik bırakılan öğeyi tamamlar.Nesnelerle özgün bir örüntü oluşturur.
Motor Gelişim
Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri:Nesneleri toplar.Nesneleri kaptan kaba boşaltır.Nesneleri üst üste dizer.Nesneleri yan yana dizer.Nesneleri iç içe dizer.Nesneleri takar.Nesneleri çıkarır.Nesneleri ipe vb. dizer.Nesneleri değişik malzemelerle bağlar.Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.Malzemeleri keser.Malzemeleri yapıştırır.Malzemeleri değişik şekillerde katlar.Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.Nesneleri kopartır/yırtar.Nesneleri sıkar.Nesneleri çeker/gerer.Nesneleri açar/kapar.Malzemelere elleriyle şekil verir.Malzemelere araç kullanarak şekil verir.Kalemi doğru tutar.Kalem kontrolünü sağlar.Çizgileri istenilen nitelikte çizer.
Göstergeleri:Nesneleri toplar.Nesneleri kaptan kaba boşaltır.Nesneleri üst üste dizer.Nesneleri yan yana dizer.Nesneleri iç içe dizer.Nesneleri takar.Nesneleri çıkarır.Nesneleri ipe vb. dizer.Nesneleri değişik malzemelerle bağlar.Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.Malzemeleri keser.Malzemeleri yapıştırır.Malzemeleri değişik şekillerde katlar.Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.Nesneleri kopartır/yırtar.Nesneleri sıkar.Nesneleri çeker/gerer.Nesneleri açar/kapar.Malzemelere elleriyle şekil verir.Malzemelere araç kullanarak şekil verir.Kalemi doğru tutar.Kalem kontrolünü sağlar.Çizgileri istenilen nitelikte çizer.
Sosyal Ve Duygusal Gelişim
Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler.
Göstergeleri:Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.
Göstergeleri:Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.
Öz Bakım Becerileri
Kazanım 6: Günlük yaşam becerileri için gerekli araç ve gereçleri kullanır.
Göstergeleri:Beslenme sırasında uygun araç ve gereçleri kullanır.Beden temizliğiyle ilgili malzemeleri kullanır.Çevre temizliğiyle ilgili araç ve gereçleri kullanır.
ÖĞRENME SÜRECİ
★ Çocuklara ortalama A4 ölçülerinde mukavvalar verilir. Masalarda bulunan farklı renklerdeki mandalların mukavvanın bir kenarına belirli bir sayıda ve belirli bir sırayla yerleştirileceği söylenir. Bunun için sarı,kırmızı, mavi, yeşil vb. renklerde mandallardan istedikleri renklerde dört mandalı kullanabilecekleri söylenir. Taktıkları bu dört mandalın aynısından ve aynı sırayla tekrar takmaları gerektiği söylenir. Bu şekilde örüntüyü kağıdın köşesine kadar devam ettirmeleri gerekmektedir. İkinci aşamada her çocuk ortalama beş adet mandalla bir örüntü oluşturur. Bunu yanındaki arkadaşıyla değiştirir. Çocuklar arkadaşlarının oluşturduğu örüntüye doğru şekilde devam etmelidir.Tekrar değiştirme yapılır. Çocuklar birbirlerinin çalışmalarını kontrol ederler. Örüntülerin doğru yapılıp yapılmadığını, hata yapıldıysa nerde yapıldığını bularak, arkadaşına doğrusu gösterir. Böylece çocuklar hem kendilerinin hem de arkadaşlarının çalışmalarını görerek, denetleme yapmış olacaktır. Eğer çocuk doğru yapmışsa arkadaşını tebrik eder ve alkışlar.
★ İkinci aşamada öğretmen kendisi bir örüntü oluşturur ve çocukların ona dikkatlice bakmasını sağlayarak, aynı örüntüyü kendi sayfalarında da mandallar yardımıyla oluşturmalarını ister. Çocuklara mandal dışında nelerle sıralama yapabileceklerini sorar. Onların önerilerini dikkate alarak,sınıf içinde farklı materyallerle örüntü oluşturulur.
★ Çocuklara kız ve erkek çocukların bir kız iki erkek gibi sıralanarak ve bunu tekrar ederek, örüntü oluşturabileceklerini söyler. Daha sonra bu örüntüyü bozar ve yeni örüntüler oluşturmaları için çocukların fikirlerini alır. Çocuklar isterse birkaç kez daha bu etkinliğe devam edilir.
★ Çocuklar renkli kalemlerle boş bir resim kağıdına üç farklı geometrik şekli kullanarak örüntü çizerler. Çizilen örüntüler öğretmen tarafından kontrol edilir.Çizdikleri geometrik şekilleri kesip masa üzerine yerleştirerek örüntü oluştururlar. Olay ya da nesnelerin düzenli olarak birbirini takip ederek geliştiğinde örüntüler oluştuğunu söyler.Öğretmen çocuklarla konuşurken sıralama sözcüğünü kullanır. Öğretmen çevrelerinde gözlemledikleri çeşitli sıralamalara örnek vermelerini ister.Bununla ilgili görselleri gösterir.
MATERYALLER
★ Doğal ve insan yapımı örüntü fotoğrafları
★ Çeşitli renklerde ve çocuklara yetecek kadar mandal
★ A4 kağıdı büyüklüğünde mukavvalar
★ Makas
★ Renkli kalem
SÖZCÜK VE KAVRAMLAR
★ Mandal
★ Örüntü
★ Kenar- köşe
★ Renk
★ Geometrik şekil
DEĞERLENDİRME
★ ★Bu sıralamaları başka nasıl yapabiliriz?
★ Renklerle örüntü yapabilir miyiz? Nasıl?
★ Bu etkinliğin en eğlenceli kısmı neresiydi?
★ Bu etkinlikte sizi en çok zorlayan ne oldu?
AİLE KATILIMI
★ Etkinliklerde kullanılacak mandal miktarı önceden tespit edilerek ailelerin göndermeleri istenir.
★ Etkinlik aile ile paylaşılır.Benzer etkinlikleri evde de yapabilecekleri söylenir.
UYARLAMA
Sınıfta Üstün Zekalı Çocuk Varsa;
Öğretmen çocuğun yeteneği ve zeka seviyesini dikkate alarak, oluşturulan örüntüleri, çocuğa göre değiştirerek çocuğun, seviyesinde zorlaştırır. Çocuğun herhangi bir örüntüyü kendisinin hazırlamasını ister.
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder