GÜNLÜK PLAN
Tarih : 1 Mayıs 2020
Yaş Grubu (Ay): 4-5 Yaş
Öğretmen Adı Soyadı: Gizem Turan
Güne Başlama Zamanı
Oyun Zamanı
Öğrenme merkezlerinde oyun
Kahvaltı, Temizlik
Etkinlik Zamanı
“Canlıların ihtiyaçları” isimli bütünleştirilmiş Fen ve Okuma-Yazmaya Hazırlık Etkinliği
Oyun Zamanı
Öğrenme merkezlerinde oyun
Günü Değerlendirme Zamanı
Eve Gidiş
İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.
Genel Değerlendirme
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI: CANLILARIN İHTİYAÇLARI
ETKİNLİK TÜRÜ: Fen ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Büyük Grup Etkinliği) CANLILARIN İHTİYAÇLARI
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
Bilişsel Gelişim
Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 2. Nesne-durum-olayla ilgili tahminlerde bulunur.
Göstergeleri: nesne-durum-olayın ip uçlarını söyler. ipuçlarını birleştirerek tahminini söyler. gerçek durumu inceler. tahmini ile gerçek durumum karşılaştırır.
Kazanım 10. mekanda konumla ilgili yönergeleri uygular.
Göstergeleri: Nesnenin mekanda konumunu söyler.
Kazanım 18. zamanla ilgili kavramları açıklar.
Göstergeleri: olayları oluş zamanına göre söyler. zaman ile ilgili kavramları anlamına uygun şekilde açıkları.
Dil Gelişim
Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır.
Göstergeleri: Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Sohbete katılır.
Kazanım 8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar/sorulara cevap verir./başkalarına anlatır.
Sosyal-Duygusal Gelişim
Kazanım 10. sorumluluklarını yerine getirir.
Göstergeleri: Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Sorumluluklar yerine getirilmediğinde olası sonuçları söyler.
ÖĞRENME SÜRECİ
★ Çocuklar daire şeklinde mindere oturur. Önlerine canlı insan,hayvan,bitki resimlerinin bulunduğu kartlar ; arkalarına nesne ve eşya resimlerinin yer aldığı kartlar yerleştirilir. Çocuklardan önce önlerindeki kartları, sonra arkalarındaki kartları inceleyerek resmi anlatmaları istenir. Sonrada ön ve arkadaki resimlerdeki farklı özellikler, öndekilerin kendi içinde- arkadakilerin kendi içinde ortak özellikleri hakkında fikir geliştirmeleri sağlanarak insan, hayvan ve bitkilerin birer canlı oldukları, yaşamak için hava-su-yiyeceğe ihtiyaç duydukları; arkadakilerin nesne ve eşya olarak hava-su-yiyeceğe ihtiyaç duymadıklarına dikkat çekilir.
★ Kavanozun birine su doldurularak kapağına delikler açılır. İçine çeşitli bitkiler atılır. Getirilen tırtıl çocuklar tarafından gözlemlendikten sonra kavanoza bırakılır. Diğer boş kavanoza bitkiler atıldıktan sonra ağzı sıkıca kapatılır. Canlıların ihtiyaçlarıyla ilgili sohbeti hatırlamaları istenir. İki kavanozda oluşabilecek değişiklerle ilgili tahmini düşünceleri alınır. Değişen durumları gözlemek üzere fen merkezine bırakılır.
★ Tırtılın kozadan çıkışını anlatan video izlenir. Canlıların ortak özelliklerinden, yaşama haklarından,korunmaları gerektiğinden, sohbet edilir. Kelebeğin oluşum sürecini yansıtan önce nasıldı şimdi nasıl oldu? gibi oluş zamanına göre değişimler karşılıklı konuşulur. Oluşum videosu izlendikten sonra öykü drama yoluyla ifade etmeleri istenir.
★ El baskısıyla ve sihirli boya teknikleriyle ilgileri doğrultusunda canlı bir varlıkla ilgili resim çalışması yapmaları istenir.
★ Ortaya çeşitli oyuncak, eşya... konur. Çocuklar sırayla önünde gördüklerini sıralar. Düdük çalınca herkes arkasını döner ve öndekilerden üç tanesinin ismini söyler. Söylediği nesnelerden birini seçerek şeklini alır. Tekrarlarda nesneler değiştirilerek 'söyle ve şekil al' oyunu oynanır.
★ 'Canlının sağındakini kırmızıya,cansızın solundakini yeşile boya' yönergeli çalışma öğretmen rehberliğinde yapılır.
MATERYALLER
★ Canlı ve cansız nesne resimlerinden oluşan kartlar.
★ 2 kavanoz
★ Bitki çeşidi
★ Tırtıl
★ Kelebeğin oluşumu videosu
SÖZCÜK VE KAVRAMLAR
★ Canlılar-cansızlar
★ İhtiyaç
★ Yaşama-Korunma hakkı
★ Tırtıl
★ Yön/Mekanda konum (ön-arka )Zıt ( canlı-cansız)
DEĞERLENDİRME
★ Kelebeğin oluşumu nasıldı, anlatır mısın?
★ Sokak hayvanları sizce nerede yaşamak isterdi?
★ Sokak hayvanları gördüğünüzde ne hissedersiniz? Ne yaparsınız?
★ Oyun oynarken önümüzde gördüklerimizi söyleyin, arkamızda gördüklerimizi hatırlayarak söyleyin?
AİLE KATILIMI
★ Evcil hayvanları olan çocuklardan hayvanının çeşitli etkinliklerdeki resimleri (uyuken,beslenirken).. diğer cocuklardan hayvanat bahçesinde çekilmiş resimler haber mektuplarıyla istenir.
★ Çocukların tırtıl videosu izlerken çekilen fotoğrafları afişlenir.
UYARLAMA
★ İşitme engelli çocuk varsa, görsellerden öğrendiklerini resim çizerek ifade etmesi sağlanır.

Hiç yorum yok:
Yorum Gönder