15 Mayıs 2020 Cuma

Bütünleştirilmiş Müzik ve Türkçe Dil Etkinliği

GÜNLÜK PLAN
       

Tarih  : 15 Mayıs 2020      
Yaş Grubu (Ay): 4-5 Yaş   
Öğretmen Adı Soyadı:  Gizem Turan    
Güne Başlama Zamanı   
Oyun Zamanı
Öğrenme merkezlerinde oyun                      
Kahvaltı, Temizlik          
Etkinlik Zamanı
“SÜPRİZ KUTU” isimli bütünleştirilmiş Müzik ve Türkçe Dil Etkinliği                   
Oyun Zamanı
Öğrenme merkezlerinde oyun
Günü Değerlendirme Zamanı

Eve Gidiş
İlgili hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.
Genel Değerlendirme

                              ETKİNLİK PLANI


ETKİNLİK ADI:  SÜPRİZ KUTU
ETKİNLİK TÜRÜ:   Müzik ve Türkçe dil etkinliği (Bütünleştirilmiş)


BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım 2.  Nesne-durum-olayla ilgili tahminlerde bulunur.
Göstergeleri: nesne-durum-olayın ip uçlarını söyler. ipuçlarını birleştirerek tahminini söyler. gerçek durumu inceler. tahmini ile gerçek durumum karşılaştırır.
Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
Göstergeleri:Nesne/varlığın adını söyler.Nesne/varlığın rengini söyler.Nesne/varlığın şeklini söyler.Nesne/varlığın büyüklüğünü söyler. Nesne/varlığın uzunluğunu söyler.Nesne/varlığın dokusunu söyler.Nesne/varlığın sesini söyler.Nesne/varlığın kokusunu söyler.Nesne/varlığın yapıldığı malzemeyi söyler.Nesne/varlığın tadını söyler.Nesne/varlığın miktarını söyler.Nesne/varlığın kullanım amaçlarını söyler.
DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım 10: Görsel materyalleri okur.
Göstergeleri:Görsel materyalleri inceler.Görsel materyalleri açıklar.Görsel materyallerle ilgili sorular sorar.Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.Görsel materyalleri kullanarak olay, öykü gibi kompozisyonlar oluşturur.
MOTOR GELİŞİM
Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
Göstergeleri:Bedenini kullanarak ritim çalışması yapar.Nesneleri kullanarak ritim çalışması yapar.Vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar.Basit dans adımlarını yapar.Müzik ve ritim eşliğinde dans eder.Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.
                           ÖĞRENME SÜRECİ


★Öğretmen sınıfa elinde iki adet kutu ile gelir. “Çocuklar müzik öğretmeni bir arkadaşım sizlere vermem için bana bu iki kutuyu verdi. İçerisinde sizler için hazırladığı harika bir sürpriz varmış. Sizlere olan saygımdan içerisinde ne olduğuna bakmadım ama doğrusu içinde ne olduğunu çok merak ediyorum. Sizce kutunun içerisinde ne olabilir? Arkadaşım sizler için nasıl bir sürpriz hazırlamış olabilir?” denerek çocuklardan kutunun içerisinde ne olduğunu tahmin etmeleri istenir.
★Alınan tahminlerin ardından “ İzin verirseniz kutuyu açabilir miyim?” denerek birinci kutu açılır ve içerisindeki paket lastikleri çıkartılarak çocukların paket lastiklerini incelemelerine fırsat verilir.
★“Sanırım sürprizi ikinci kutuyu açmadan anlayamayacağız.” denerek ikinci kutu açılır.
 ★İçerisinden çıkan gitar resimleri çocuklarla birlikte incelenir.
★“Arkadaşım neden bu malzemeleri size göndermiş olabilir? Acaba arkadaşım bizden gitar yapmamızı mı istiyor? Peki, ama nasıl? Elimizde sadece paket lastikleri ve iki boş kutu var, sizce bu malzemelerle gitar yapabilir miyiz? Nereden başlamalı ve nasıl bir yol izlemeliyiz? Başka hangi malzemelere ihtiyacımız olabilir?” sorularıyla birlikte gitar yapımı çocuklarla birlikte tasarlanır.
★Çocuklar iki gruba ayrılır. Verilen malzemelerle gitar oluşturmalarına fırsat verilir. Gerektiği durumlarda rehberlik edilir.
★ Yapılan gitarların gitar görseli gösterilerek gerçek gitarlarla karşılaştırılması sağlanır.
 ★Enstrümanın adı, sesi, yapıldığı malzeme ve kullanım amaçları sorulur.
★Üzerindeki ses deliğine dikkat çekilerek, gitarın üzerindeki bu deliğin ne işe yaradığı hakkında sohbet edilir, gitarlardan birinin ses deliği karton yardımıyla kapatılarak sesteki değişim gözlemlenir.
 ★Çocuklardan çember şeklinde oturmaları istenir. Hazırlanan gitarlar ve ritim aletleri ile ritim çalışması yapılır.
★Bütün çocukların ritim çalışması sırasında hazırladıkları gitarı kullanmasına fırsat verilir.
MATERYALLER
★Kutu
★ Lastik
★ Kalem
★ Gitar resmi
★ Müzik merkezi malzemeleri
SÖZCÜK VE KAVRAMLAR
★ Lastik
★ Gitar
★ Ses Deliği
★ İnce-Kalın
DEĞERLENDİRME
  Daha önce gerçek bir gitar çaldınız mı?
  Gitar hazırlarken lastik yerine başka neler kullanabilirdik?
  Gitarın üzerindeki ses deliği kapandığında lastiklerden çıkan seslerde ne gibi değişiklikler oldu?
  Üzerinde teller bulunan başka müzik aletleri var mıdır? Nelerdir?
  Gitar çalarken neler hissettin? 

AİLE KATILIMI
 Ailelerden çocuklarıyla müzik aleti tasarlamaları istenebilir. Örneğin; marakas, zil, ritim çubukları vb.
UYARLAMA
 Sınıfta işitme yetersizliği olan bir çocuk varsa; müzik aletlerine dokunarak titreşimleri hissetmeleri sağlanabilir.



Hiç yorum yok:

Yorum Gönder